Home » Technologia LED » Oświetlenie led w modzie

Oświetlenie led w modzie

Moda na energooszczędne oświetlenie trwa. Zmniejszamy stopniowo swoje rachunki za prąd i szukamy nowych rozwiązań. LED to stosunkowo nowa technologia, a zdobyła szybko popularność. Całkiem niedawno zamieniliśmy zwykłe żarówki na energooszczędne, a już wkroczyło nowe, lepsze rozwiązanie. Nawet telewizory kupujemy już w tej technologii. Dlaczego LED oznacza lepszy?

Energooszczędnie
Żarówki energooszczędne zmniejszyły rachunki za prąd o połowę, a kolejną oszczędność można wprowadzić właśnie dzięki technologii LED. Diody mają te przewagę, że nie pobierają uderzeniowo energii przy włączaniu i wyłączaniu. Świecą bardzo długo, a kiedy ich moc słabnie, łatwo to zauważyć – nie gasną gwałtownie, a stopniowo ciemnieją. Tradycyjna żarówka zużywa w ciągu godziny 60 W, a LED 3W. Problemem może jednak okazać się cena, ale inwestycja szybko się zwróci w pokojach, w których często używamy sztucznego oświetlenia. Kolejny kłopot to, jak znaleźć się w nowej technologii, bo co oznacza G4 LED?

Jak dobrać moc i końcówki?
Zaczynając przygodę z nowoczesnym oświetleniem energooszczędnym, trudno wybrać odpowiednią moc żarówki i samą końcówkę. Mały gwint to LED E14, a duży to LED E27, ale są jeszcze bardziej skomplikowane oznaczenia, w których można na początku się zgubić. Uchwyt bagnetowy w lampach podłączanych do gniazdka to gu10 LED.

Należy jeszcze wybrać odpowiednią moc i barwę światła. Zimne oświetlenie to 5000-5500 K – jest dosyć nieprzyjemne, ale za to wyjątkowo efektywne. Tam, gdzie jest światło dzienne i sztuczne, najlepiej wybrać typ neutralny, czyli mieszczący się w przedziale 4000-4500 K. Z kolei w sypialni, czyli tam, gdzie chcemy odpocząć koniecznie wybierajmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt świecenia też jest bardzo ważny – inne żarówki LED wybieramy do oświetlenia punktowego, a inne, gdy chcemy zastąpić normalną żarówkę w głównej lampie sufitowej. Większe skupienie to mniejszy zasięg, ale jednak jaśniejsze światło. Szeroki kąt świecenia wybieramy do głównej lampy, która ma oświetlić cały pokój. Wąski kąt pasuje do lamp, które oświetlają konkretny punkt.