Home » Zastosowanie LED » Oświetlenie LED w domu » Niech stanie się światlo (led)

Niech stanie się światlo (led)

Naukowcy wykazali, że ludzie pracujący umysłowo spędzają w pomieszczeniach aż 90% swojego czasu, podczas gdy jedna trzecia tych pomieszczeń nie jest właściwie oświetlona. O tym, jak ważne jest to dla naszego zdrowia, od lat przekonują lekarze – niedobór światła wpływa na problemy ze snem, depresje i zaburzenia hormonalne. Oprócz tego, że światło jako integralna część naszego świata pomaga nam normalnie funkcjonować, to odpowiednio zaprojektowane może również ozdabiać przestrzeń, w której żyjemy.

Podejście do oświetlenia ulegało zmianom, światło staje się ważnym elementem przestrzeni miejskiej i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Kiedyś podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty. Obecnie jest czymś normalnym, że podświetlamy nowoczesne budowle, aby w ten sposób uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz odpowiednio dobrane światło ma wpływ na efektywność pracy lub może tworzyć atmosferę relaksu. Czasem funkcje dekoracyjne oświetlenia z powodzeniem łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Wybór oświetlenia to jeden z najtrudniejszych etapów w procesie aranżacji naszych przestrzeni mieszkalnych.

Wybór oświetlenia zależy zarówno od naszych potrzeb, jak i od naszego gustu. Jedni czują się dobrze w jasno rozświetlonych pomieszczeniach, inni natomiast w miejscach o niewielkim natężeniu światła. Inaczej będziemy wybierać na przykład oświetlenie sufitu w pokoju dziennym, a inaczej w sypialni czy w miejscu, gdzie pracujemy. Przy projektowaniu wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech rodzajów oświetlenia. Oświetlenie podstawowe, na przykład wspomniane wyżej oświetlenie sufitu, równomiernie oświetla przestrzeń pomieszczenia. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to na przykład miejsca, w których czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak zwrócić uwagę, aby w tych miejscach oświetlenie nie było oślepiająco jasne, gdyż będzie to źle wpływać na nasz wzrok, sprzyjać zmęczeniu i złemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie projektujemy w miejscach, które chcemy, aby efektownie wyglądały. Może to być na przykład oświetlenie podszawkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy puścić wodze fantazji praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam wydobyć w pomieszczeniu odpowiednią barwę, ocieplić je czy sprawić, by wyglądało ono bardziej przestrzennie.