Home » web_cat » Dobre instalacje » Jak prawidłowo zaprojektować ”elektrykę”?

Jak prawidłowo zaprojektować ”elektrykę”?

Nasz dom to przestrzeń, która powinna dawać bezpieczeństwo i taka właśnie powinna być instalacja elektryczna. Naszym obowiązkiem jest więc zatroszczyć się o bezpieczeństwo domowników, jak i sam budynek oraz urządzenia będące na jego wyposażeniu.Stosownie zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna w domu zapewni bezpieczne i sprawne korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz wszelkich urządzeń zasilanych prądem.

instalacje elektryczne

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

Do potrzeb budowy domu jednorodzinnego przygotowanie projektu instalacji elektrycznej nie jest konieczne, mimo to bywa on bardzo przydatny. Projekt musi być przemyślany, omówiony z projektantami, aby nie narażać właściciela budynku na przykre niespodzianki w trakcie przeprowadzanych prac. Niejednokrotnie w czasie budowy, w trakcie montażu ”elektryki” zdarza się, że krzyżują się one tudzież części instalacji i planowane zabudowy, np. płyt kartonowo-gipsowych kolidują ze sobą.

Komu należy powierzyć projektowanie instalacji elektrycznych? Najważniejsze: nie powinniśmy prowadzić prac samodzielnie. W trosce o jakość instalacji elektrycznej (warto odwiedzić to źródło) i bezpieczeństwo przedsięwzięcie warto zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV, najlepiej już wcześniej sprawdzonemu i poleconemu przez innych inwestorów. W swojej pracy elektrycy muszą należycie operować dokumentacją techniczną, zwłaszcza – część z nich idąc z duchem czasu stosuje programy (pełna oferta do przejrzenia pod adresem…) dla elektryków, szczególnie pomocne w tworzeniu projektów.

Z racji iż nawet najlepiej wykonany projekt może w trakcie budowy wymagać zmian, należy nanieść je na rysunki. Warto także zrobić dokumentację fotograficzną całej instalacji. Zwłaszcza okazuje się to przydatne, przy poprawkach i rozbudowie elektryki czy przy zakładaniu urządzeń naściennych. Przy użyciu najnowszych, sprawdzonych programów do projektowania sporządzenie dokumentacji będzie znacznie prostsze.

przekaźniki termiczne

Autor: Dr. Martin Von Nostrand
Źródło: http://www.flickr.com

Jak znaleźć dobrego elektryka? Co najważniejsze, potrzebujemy informacji. To tak jak z lekarzem specjalistą. Zacznijmy od krewnych, przyjaciół, znajomych.

Kliknij tutaj, żeby przekonać się, co podobny serwis udostępnił (https://www.partnerzy.pl/) na taki temat. To z pewnością też Cię zainteresuje.

Może znają zaufanego fachowca, którego mogą nam zdecydowanie polecić.