Home » web_cat » Dobre instalacje » Kable budowlane i przełącznik na schody to istotne szczegóły podczas prac budowlanych

Kable budowlane i przełącznik na schody to istotne szczegóły podczas prac budowlanych

Plac budowy jest miejscem zrealizowania prac, gdzie buduje się, rozbiera, lub przebudowuje obiekty budowlane. Zaopatrzenie placu budowy w energię elektryczną jest jedną z głównych czynności powiązanych z cyklem przygotowania do osiągnięcia zadania. Na każdym placu budowy działa wielka liczba maszyn, urządzeń, oraz sprzętów o napędzie elektrycznym, co powoduje przymus organizacji dostawy i rozdziału energii elektrycznej. Urządzenia elektryczne i przedłużacze budowlane winny być tak skonstruowane i eksploatowane, aby nie wystawiały pracujących na niebezpieczeństwo.

przedłużacz
Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Przedłużacze budowlane sporządzone są z solidnych, gumowych kabli przystosowanych do ciężkich warunków. Posiadają zastosowanie w miejscu, gdzie przewody narażone są na spore naprężenia mechaniczne. Do zastosowania w suchych, wilgotnych i mokrych miejscach, także na otwartej przestrzeni. Jakikolwiek z dostępnych dziś na rynku przedłużaczy charakteryzuje się pewnymi parametrami. Prócz parametrów mechanicznych, takich jak wytrzymałość mechaniczna bębna, wytrzymałość na warunki środowiskowe, układ, każdy z przedłużaczy posiada własności natury elektrycznej.

Oprócz tego, przedłużacze bębnowe powinny być urządzone w układy samo zwijające kabel, czy też ubezpieczenie cieplne, chroniące przedłużacz przed przegrzaniem wypływającym z przeciążenia prądowego. Wytwórcy osprzętu elektrycznego proponują tak wiele rozwiązań, ile jest potrzeb. Włącznik (zobacz nota bene pstryczki) schodowy służy do manualnego sterowania układami oświetleniowymi . Są rozwiązania, jakie dopuszczają sterowanie oświetleniem schodów z przeróżnych lokalizacji.

Dzięki takim rozwiązaniom jest możliwość kierować konkretnym oświetleniem z dwóch, trzech, a nawet więcej punktów. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w przypadku oświetlenia schodów łączących dwie, albo więcej kondygnacji budynku. W tym celu niezbędne okażą się specjalne włączniki. Założenie owego rodzaju jest bardzo wygodna, natomiast może być stosunkowo ciężka do zrealizowania ze względu na dużą ilość kanałów i złączy, jednak dla wykwalifikowanego elektryka nie musi to stanowić problemu.