Home » web_cat » Dobre instalacje » Rozwiązania stosowane w ekonomicznym domu

Rozwiązania stosowane w ekonomicznym domu

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Jednak posiadanie go nie jest wcale tak banalną sprawą. Najważniejszym i decydującym czynnikiem są powody finansowe. Kiedy jednak uda nam się już uzbierać zadowalającą sumę wybudowanie czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami pomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć w portalach budowlanych. Znajdują się tam gotowe projekty wykonane przez profesjonalne firmy projektowe.

Każdą budowę domu musi poprzedzić dobrze przygotowany projekt. Ekonomiczny dom jest z pewnością zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej oszczędnych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. SposobemKluczem do osiągnięcia takiego wyniku jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną użyto zestawienie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to dało możliwość mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie (polecamy: ) oraz w letnie dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej na zewnątrz.

Autor: OknoPlus

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. By nie nabywać „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii zużytej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, ale również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki paszport, warto zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość domu. Będąc przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja odzysk ciepła czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej mający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza zabieranego z pokoju. Konstrukcja rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie takiego systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w domu to kompromis pomiędzy oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

drewniany dom

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba również wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Oczywiście musi być odpowiednio wykonane – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą pożądanego rezultatu. Najlepiej pracę zlecić obeznanemu monterowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko dodać problemów oraz narazić nas na duże wydatki. Podstawą tego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich odległość między sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych warto zagęścić ilość rur, gdyż panują tam większe straty takie ogrzewanie warto szczegółowo zapoznać się z wszystkimi wytycznymi, gdyż odpowiednio zrobione zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest ważne, ale nie najważniejsze. Dużo bardziej ważne jest uchronienie go przed wizytą nieproszonych wizytatorów. Pierwszą przeszkodą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć trochę chronieni możemy się oddać bardziej milszym czynnościom. Ozdabianie ścian sprawi nam dużo radości, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Z pewnością przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dopasować nam fototapetę odpowiednią do naszego wnętrza. Mamy również możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być również sfotografowana jakaś cudowna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się natura. Jej wielkie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał okazje ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc w pełni cieszyć się ich pięknem, należy zgłębić tajniki jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Trzeba też nie zapominać, że ta piękność jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się odpowiednio współgrać z pielęgnowanym i równym trawnikiem. Aby jednak cieszył nasze oko, o trawnik warto właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które robi się często. Nie możemy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i równy może spełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech.

Aby mieć pewność, że nasze pociechy bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie nie chcemy przebywać na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może mieć dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Należy jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.