Home » web_cat » Oświetlenie » W jaki sposób zaplanować nowoczesne oświetlenie w domu, plusy wielu działających niezależnie źródeł oświetlenia

W jaki sposób zaplanować nowoczesne oświetlenie w domu, plusy wielu działających niezależnie źródeł oświetlenia

W czasie urządzania mieszkania trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ostatnie lata przyniosły mnóstwo trendów i nowości w wielu dziedzinach, można zapoznać się z nimi chociaż trochę, bo mogą natchnąć do nowych pomysłów i rozwiązań.

Lampa wisząca Estepola

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl

Jako przykład może posłużyć oświetlenie, w którym postęp technologiczny dał zupełnie nowe możliwości, chociaż niestety ciągle mało wykorzystywane przez wielu właścicieli domów. Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu oświetlenie w domu to była centralnie umieszczona u sufitu lampa (polecam dekorian home lampa stojąca nowoczesna) z kilkoma albo jedną żarówką. Dziś jednak odchodzi się od takiego modelu na rzecz większej ilości małych, punktowych źródeł oświetlenia. Nieduże lampki, włączane niezależnie nie tylko zużywają znacznie mniej prądu, lecz dzięki ich użyciu da się bardzo pomysłowo i ciekawie zaaranżować wnętrze. Dużą rolę będzie w tym miał rozwój źródeł światła – od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się żarówki oparte na diodach LED, zapewniają one nie tylko dobre jakościowo światło, lecz również dają spore możliwości zastosowania.

Lampa wisząca do biura Paramo chrom

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl

Świetnym przykładem pomieszczenia, w jakim można zastosować kilka oddzielnych źródeł światła są salony. W nich podstawą będą mimo wszystko lampy sufitowe, które oświetlą całość wnętrza. Zależnie od wielkości salonu mogą one mieć parę żarówek, niekiedy włączanych sekcjami.

Jednak lampy wiszące w salonie to tylko część układu oświetleniowego, jaki powinien tam być zaaranżowany. Lampy górne mogą być przydatne, jeśli trzeba dokładnie oświetlić całość, lecz przykładowo do wieczornego czytania gazety na kanapie już nie za bardzo będą się nadawać. Zdecydowanie wygodniejsza będzie w takich przypadkach na przykład nieduża lampka w wersji stojącej lub zawieszony na ścianie kinkiet. Tego typu lampy będą dawać jasne, ale punktowe światło, przez co oświetlają tylko nieduży fragment pomieszczenia. Na pewno nie można w salonie zapominać także o lampce za telewizorem – biorąc pod uwagę ochronę wzroku niezbędnie świecić się ona powinna zawsze, gdy telewizor będzie włączony.